2017 Türk Doğal Taşları Yılı2017-11-12T18:25:23+00:00

Project Description

ULUSLARARASI HAREKETLİLİK

Türk Doğal Taşları tanıtım seferberliği

2016’da 1.9 milyar dolarlık doğal taş ihracatı yapan mermer sektörü olarak 2017’yi “Türk Doğal Taşları Yılı” ilan etti. 40 milyon TL bütçe ile Türk doğal taşını dünyaya tanıtmaya hazırlanan sektörün öncülüğünü Türk Mermer Vakfı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği yapıyor.

VAKIF-MIA İŞBİRLİĞİ BÜYÜYECEK

Dünyanın en büyük doğaltaş örgütlerinden Amerikan Mermer Enstitüsü (MIA) ile fuarda bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyen Türk Mermer Vakfı Başkanı ve Soylu Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy Erol, “Toplantımızda MIA ile farklı konularda işbirliklerimizi konuştuk. Doğal taş pazarlaması konusunda çalışmalarımızı yapıp, anlaşabileceğimiz noktalarda birlikte hareket edeceğiz. 2017 yılı için kapsamlı bir birliktelik ve fuar ile eşzamanlı Kuzey Amerika’da en iyi Türk doğal taş kullanımı ödüllerini düzenleme konusunda yönetimlerinde görüşüp bize fikirler ile dönecekler” dedi.

Sektörün çatı organizasyonuz

Türkiye ekonomisine önemli oranda katma değer sunan mermer, maden ve doğal taş işletmeciliği ile ticaretine katkı sağlamayı amaçlayan Türk Mermer Maden Vakfı, sektörün çatı organizasyonu olarak 2010 kurularak faaliyetlerine başladı. Vakfımız Türk doğal taş ve madenlerinin ihracatını ve kullanımını artırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Sektörün gelişimine yön veriyoruz

Mermer ve maden sektöründe faaliyet gösteren firmaların araştırma ve geliştirme faaliyetlerine destek olmayı ve geliştirilen projelerin Avrupa Birliği mevzuatı ve uluslararası düzenlemelerle uyumunu sağlamayı da hedefleyen vakfımız, sektör paydaşlarına yurt içi ve yurt dışı tehditler, fırsatlar, yeni teknolojiler konusunda eğitimler vererek, sektörün gelişimine yön veriyor.