Mütevelli Heyet Başkanımız 2017-12-30T17:02:33+00:00

Türk Mermer Maden Vakfı Mütevelli Heyet Başkanımız

Değerli meslektaşlarım,

Dünyanın en güzel mermerleri, doğal taşları ülkemiz topraklarında bulunuyor. Bu güzel malzemeyi yeteri kadar dünyadaki diğer kullanıcılara iletemediğimiz de bir gerçek. Bunu ben söylemiyorum, bunu dünya ihracat rakamları gösteriyor. 20 milyar dolar civarında doğal taş ihracatı var. Türkiye, bunun yüzde 8-9’unu yapabiliyor. Peki sürekli övündüğümüz yüzlerce çeşit ve yüzde 30’a yakın rezerv bizde ise biz neden bu ihracat rakamını 4 milyar-6 milyar dolarlara çıkartamıyoruz. TÜRK MERMER MADEN VAKFI olarak ihracatımızı artırmak için dünya çapında seferberlik ilan ediyor ve sizleri de bunu desteklemeye çağırıyoruz.

Saygılarımla

Türk Mermer Maden Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı
ALİ KAHYAOĞLU

Sektörün çatı organizasyonuz

Türkiye ekonomisine önemli oranda katma değer sunan mermer, maden ve doğal taş işletmeciliği ile ticaretine katkı sağlamayı amaçlayan Türk Mermer Maden Vakfı, sektörün çatı organizasyonu olarak 2010 kurularak faaliyetlerine başladı. Vakfımız Türk doğal taş ve madenlerinin ihracatını ve kullanımını artırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Sektörün gelişimine yön veriyoruz

Mermer ve maden sektöründe faaliyet gösteren firmaların araştırma ve geliştirme faaliyetlerine destek olmayı ve geliştirilen projelerin Avrupa Birliği mevzuatı ve uluslararası düzenlemelerle uyumunu sağlamayı da hedefleyen vakfımız, sektör paydaşlarına yurt içi ve yurt dışı tehditler, fırsatlar, yeni teknolojiler konusunda eğitimler vererek, sektörün gelişimine yön veriyor.